czwartek, 30 czerwca 2016

Czujesz miętę?

Mięta Ja zdecydowanie tak! To zioło towarzyszy mi od najwcześniejszych lat. Zawsze było w domowej szafce z ziołami. Wchodziło w skład zi...

Mięta
Ja zdecydowanie tak! To zioło towarzyszy mi od najwcześniejszych lat. Zawsze było w domowej szafce z ziołami. Wchodziło w skład ziołowej trójcy mocy : melisa, rumianek i mięta. Dziś mowa o  tej ostatniej. Pamiętam że już w czasach podstawówki lubiłam smak kropelek żołądkowych. Co jak się później okazało nie było tak powszechne jak myślałam :) Popijałam ją często nie z powodu dolegliwości, a ze względu na orzeźwiający smak. I tak mi zostało do dziś. A teraz, w trakcie upałów wykorzystuję jej właściwości chłodzące i zaparzam na cały dzień w dzbanku. Po ostudzeniu mam fantastyczny napar, który z kilkoma kostkami lodu idealnie gasi pragnienie i dostarcza minerałów (przede wszystkim żelazo i mangan ale też wapń i magnez).

Mięta pieprzowa

Mentha piperita kwitnie od maja do września a jej surowcem są liście. Miętę należy zbierać jeszcze zanim zacznie kwitnąć. O czym trzeba pamiętać ? Nie zbierajmy pędów porażonych przez rdzę i pogryzionych przez owady. Co ciekawe dla nas, zakręconych zielonych - mięta nie lubi plastiku ! A więc po zbiorach suszymy ją w zacienionym i przewiewnym miejscu, a następnie przechowujemy np w szklanych słoiczkach. Dlaczego ? Ponieważ plastik i wszelkie tworzywa sztuczne absorbują olejek lotny, a tego byśmy chcieli uniknąć.
 

Mentha piperita
Na co pomaga mięta? Przede wszystkim wspomaga trawienie i wydzielanie soków żółciowych. Działa też przeciwskurczowo, rozluźnia organizm i poprawia nastrój. Działa ujędrniająco, znieczulająco i reguluje pracę wątroby. Ma właściwości przeciwświądowe i przeciwalergiczne. Ułatwia funkcjonowanie dróg oddechowych, rozszerzając je. Łagodzi ból. Wspiera i oczyszcza gardło. Jak widać dobroczynne działanie mięty jest wszechstronne, podobnie jak jej zastosowanie. Mięta zawiera garbniki, gorycze i olejek lotny. A w skład olejku lotnego wchodzą mentol, felandren, pinen i cyneol.


 

                                   ZIOŁOWY PŁYN DO PŁUKANIA UST :

Oto prosty i szybki sposób na higienę jamy ustnej. Domowy płyn do płukania ust,  zero waste. Jest bogaty w ziołowe ekstrakty ( z mięty i z szałwii lekarskiej). Przeznaczony do codziennego stosowania. Mięta działa przeciwbakteryjnie, oczyszczająco i odświeżająco. Szałwia pomaga przy stanach zapalnych. Kilka kropel olejku miętowego gwarantuje mi świeży oddech i zapobiega powstawaniu osadu. Ja nie dodaję do swojego płynu alkoholu z tego względu że nie chcę wysuszać śluzówki i dbam o to aby nie podrażniać dziąseł. Nie potrzebuję też słodzić płynu, lubię naturalny smak ziół jeśli jednak ktoś woli słodszą wersję nie widzę przeciwwskazań do wsypania łyżeczki ksylitolu, który nie tylko pomaga utrzymać właściwe pH w ustach, ale także wspomaga remineralizację szkliwa. To co? Do dzieła !

W skład mojego płynu wchodzi :

* Przegotowana woda ( 150 ml )
* Napar z mięty ( 150 ml)
* Napar z szałwii lekarskiej ( 150 ml)
* Kropelka naturalnego olejku miętowego
* Opcjonalnie łyżeczka ksylitolu

Zaparzam osobno i studzę miętę oraz szałwię, dodaję kropelkę olejku. Przelewam napary do szklanej buteleczki i mocno wstrząsam przed użyciem. Płyn trzymam w lodówce i co prawda czas jego przechowywania jest krótki bo 24h :) jednak znika w przeciągu tego czasu. Jego przygotowanie jest tak proste że wręcz 'sam się robi'. Wystarczy że zaparzę dwie dodatkowe szklaneczki ziół i już go mam. Olejku nie powinny używać osoby uczulone, jednak i bez niego efekt będzie mocno ziołowy i skuteczny. Próbujcie i dajcie znać co myślicie o takim domowym płynie do płukania ust. 






Znacie miętę? Lubicie? Jeśli tak podzielcie się swoimi sposobami na miętowe orzeźwienie. Jestem bardzo ciekawa:)


You Might Also Like

16 komentarze

  1. Uwielbiam miętę! Często Mam ją w doniczce. Lubię też te nowe odmiany np. truskawkową :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie Bieska ! Super że otaczasz się ziołami. Truskawkowa to dopiero wynalazek :) Ściskam sobotnio !

      Usuń
  2. Również uwielbiam miętę szczególnie w upalne dni. W doniczce mam posadzoną miętę z cytrynowa nutą,dodaję ją do zup i sosów jeżeli chcę nadać im trochę orientalnego smaku. Najlepszą miętę jaką piłam to kilka lat temu w Maroku, podawaną w malutkich szklaneczkach z niebotycznie dużymi kostkami cukru. Niepowtarzalności nadaje jej cały rytuał przygotowania i nalewania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maroko brzmi bajecznie, chętnie doświadczyłabym tego rytuału zaparzania herbatki z miętą.

      Usuń
  3. Mięta to dla mnie "must have" w lecie. Nic tak nie gasi pragnienia jak ona:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie że obok must have odzieżowych mamy swoje - zielarskie :)

      Usuń
  4. Poza zapachem i smakiem lubię w mięcie to, że jej listki bywają tak przyjemnie włochate:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mięta w kapeluszu - odwiedziłaś odpowiednie miejsce w odpowiednim czasie. Ściskam Cię miętowo :)

      Usuń
  5. Uwielbiam miętę! Najlepiej z pokrojonymi truskawkami jako wodę albo po prostu jako dodatek - do musu z owoców, czekolady i innych. Ostatnio też wzięłam ją pod lupę, bo mięta może mieć właściwości wspomagające leczenie PCOS i hirsutyzmu :)

    Dietcare.pl zapraszam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ada, koniecznie pochwal się swoimi odkryciami na temat miętowego śledztwa odnośnie PCOS.

      Usuń
  6. Ja zaszalałam i w tamtym roku kupiła 5 sadzonek mięty cytrynowe i 5 grejfrutowej . GENIALNE ZIOŁA;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Juz po wakacjach ale miętę lubię pić o kazdej porze roku! Juz dawno odkrylam moc ziół i trzmam się ich prakrycznie codziennie. Jednym z naparow ktore pije jest tez czystek. Zauwazylam duze zmiany mojej cery na lepsze.
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dodałbym jeszcze jedną zaletę mięty: mianowicie, jeśli pijesz jakieś zioła, które są obrzydliwe (większość), to dodanie mięty znacznie ułatwia sprawę:P A prócz tego: nie przesadzajmy z tymi minerałami w mięcie, coś tam jest, ale to śladowe ilości, nieterapeutyczne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy inne mięty, np. cytrynowa, też mają wszystkie te właściwości?

    OdpowiedzUsuń
  10. Uwielbiam miętę, dodawałabym ją dosłownie do wszystkiego :)

    OdpowiedzUsuń
  11. MIete posadziłam na balkonie i tak się rozrosła, że teraz mamy prawdziwą miętową dżunglę! Klaudia J

    OdpowiedzUsuń

Zamów powiadomienia o nowych postach !