Zioła
Skrzypiący od krzemu Equisetum Arvense
09:03Już na samym wstępie pierwsza ciekawostka. Skrzyp ( equisetum arvense ) to po anglikańsku snake grass ( wężowa trawa ) lub koński ogon ( field horsetail ). Zapewne dlatego, że wydaje charakterystyczny świst kiedy się je zrywa. Również kiedy przechodzi się koło polany ze skrzypem i zawieje silniejszy podmuch wiatru, zioło wydaje piękny szeleszczący dźwięk.
Skrzyp zawiera sporą dawkę krzemionki, z której nasz organizm pozyskuje tak cenny krzem. To właśnie dzięki krzemowi nasze włosy wyglądają cudownie, paznokcie są mocne a skóra promienna. Jest tylko jedna kwestia. Być może Ty też stosowałaś tabletki z wyciągiem ze skrzypu na poprawę kondycji swoich włosów i pomimo kilkumiesięcznej kuracji nie zobaczyłaś spektakularnych efektów. Chcesz wiedzieć czemu ? Skrzyp posiada bardzo mocne ściany komórkowe. Aby dostać się do cennych składników zawartych w surowcu należy przyrządzić wywar ze skrzypu. oto szybki i łatwy przepis :
Do garnuszka wsypujemy dwie łyżeczki surowca. Na 1 łyżeczkę ziela dodajemy 100 ml wody i gotujemy przez minimum 15 minut. Wtedy zioło zmięknie i uwolni cenne składniki.
Pijemy.
Tylko w taki sposób możemy być w stu procentach pewni że dostarczyliśmy sobie fantastycznego krzemu. Czemu taki on fantastyczny spytacie ?
Działa wzmacniająco na włosy. Hamuje ich nadmierne wypadanie i rozdwajanie się końcówek. Wzmacnia paznokcie. Przeciwdziała ich łamliwości i rozdwajaniu się płytki paznokcia. Spowalnia procesy starzenia się skóry ( każda dziewczyna po 30 powinna się tą informacją zainteresować a najlepiej zaopatrzyć się w torebeczkę suszonego skrzypu). Sprzyja utrzymaniu jędrności i elastyczności skóry. Uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Zapobiega powstawaniu miażdżycy poprzez utrudnianie odkładania się lipidów w naczyniach krwionośnych.
Sam skrzyp ma działanie przeciwzapalne, wspomaga gojenie się ran. Pomaga przy pielęgnacji cer z różnymi problemami : trądzik, rumień, czy ze skłonnością do alergii.
Co dobrze świadczy o tym świszczącym ziółku to fakt że mogą, a nawet powinny go pić kobiety w ciąży. U nich występuje zwiększone zapotrzebowanie na krzem. Ten pierwiastek jest niezbędny również dla osób starszych. Pobudza regenerację tkanek i zwiększa ich wytrzymałość.
Skrzyp jest tez polecany dla osób z dolegliwościami układu moczowego. Stosuje się go jako środek moczopędny.
O czym należy pamiętać stosując kurację skrzypem powyżej miesiąca ? O tym że skrzyp zawiera piratyminę - antywitaminę B1. Aby nie dopuścić do niedoboru tej witaminy warto wzbogacić dietę w pestki słonecznika, drożdże, szpinak, czy kaszę gryczaną.
Miłego używania i cieszcie się cennymi walorami skrzypu !
66 komentarze
Dla mnie taka terapia byłaby idealna, moje włosy wypadają garściami zwłaszcza na wiosnę. Musze poczekać na pędy płonne będę zbierać i robić kurację ;] Pozdrawiam ciepło
OdpowiedzUsuńTeż na nie czekam i nie omieszkam ich jeść :)
UsuńTo muszę wypróbować w taki sposób jak opisujesz bo tabletki nie przynosiły efektu
OdpowiedzUsuńSpróbuj i jestem pewna że rezultat Ci się spodoba. Jest jeszcze jedna ważna kwestia przy dłuższym stosowaniu naparów ze skrzypu należy pamiętać o dostarczeniu do organizmu wit B1. Skrzyp polny zawiera piratyminę - antywitaminę B1. Możesz ją suplementować poprzez włączenie do diety pestek słonecznika, kiełków pszenicy, kasz lub szpinaku.
UsuńBardzo ciekawy artykuł, mi akurat włosy wypadają chyba bardziej niż przeciętnej osobie, więc szczególnie porady wezmę sobie do serca ;)
OdpowiedzUsuńCieszę się Sylwia :)
Usuńco do końcówek to muszę w końcu dotrzeć do fryzjera...
OdpowiedzUsuńWieczny brak czasu ? Skąd ja to znam :)
UsuńPotrzebuję akurat czegoś na włosy i skórę. A, że jestem już mocno po 30 zainteresuje się skrzypem. Bardzo cenne informacje.
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę że mogłam się nimi podzielić. I witam w klubie kobiet po 30 :)
UsuńTabletkom nigdy nie ufałam, a picie wywaru ze skrzypu znam - od mamy i babci ;)
OdpowiedzUsuńOne ambitnie co roku suszą wielkie worki skrzypu i piją całą jesień, zimę i wiosnę (:
Jako, że 3 z przodu pojawi się u mnie za kilka miesięcy, chyba muszę dołączyć do tej tradycji rodzinnej :D
Tradycje rodzinne to siła i mądrość. Ufam radom babć i mam. Filtruję przez siebie i zapamiętuje przepisy od których nogi się uginają, czy po prostu praktyczne wskazówki. Ściskam Cię ziołowo i wiosennie :)
UsuńJuż sobie zapisałyśmy z córką sposób przygotowania naparu, dzięki :)
OdpowiedzUsuńCała przyjemność po mojej stronie. Uściski dla córki :)
UsuńMusze wyprobowac, koncowki rozdwajaja mi sie od zawsze, a po ciazy wlosy dodatkowo wypadaja troche wiecej niz wczesniej, chociaz i tak nie jest zle.
OdpowiedzUsuńWypróbuj, nic nie tracisz :) trzymam kciuki za kurację !
UsuńBardzo dobre ziółko! Ja właśnie piję krzem na rozdwojone paznokcie. Ale nie gotowałam wywaru... Od jutra gotuję! Przy długotrwałym stosowaniu skrzypu warto suplementować witaminę B1.
OdpowiedzUsuńPrzepraszam z góry, ale muszę Cię trochę naprostować. ;) Piszesz o skrzypie polnym, a po angielsku to "field horsetail".
OdpowiedzUsuńCo do nazwy snake grass tyczy się to zazwyczaj innego gatunku, a o skrzypie mówi się tylko tak potocznie i rzadko. ;)
Moje włosy są w kiepskiej kondycji dlatego muszę zrobić taką miksturę ze skrzypu :)
OdpowiedzUsuńDziała wzmacniająco na włosy, hamuje ich wypadanie, zapobiega rozdwajaniu się końcówek...
OdpowiedzUsuńZa późno, cholera za późno się o tym dowiedziałem :(
Nic straconego Maciej, zaopatrz się w dobry gatunkowo susz i odważ się zagotować dwie łyżki ziela zalewając je szklanką wody :) Wszystko przed Tobą !
UsuńCzy skrzyp może być w torebkach ? Czy lepiej kupić susz?
OdpowiedzUsuńAnnas, jeśli tylko masz taką możliwość kupuj po prostu suszone zioła, nie pakowane w torebki. Unikniesz wtedy papierowego posmaku to raz, a dwa nie ma to jak dobry susz od zaufanej polskiej marki. Jak jeszcze masz pewność że zioło było zbierane w terenach ekologicznych to trafiłaś w dziesiątkę. Mamy takich producentów, wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Zrób taki eksperyment. Zaparz jakiekolwiek zioło jakie masz w torebkach i zwykłe suszone. Porównaj smak i kolor. Daj znać które Ci bardziej smakowało.
UsuńBardzo chętnie wypróbuję, taka oparta na naturze mikstura ze skrzypu faktycznie może wiele zdziałać. :)
OdpowiedzUsuńBookendorfina
To, że działa na paznokcie i włosy to wiedziałam , ale że na skórę :) Lepiej pewnie zaopatrzeć się w susz, co?
OdpowiedzUsuńO tej porze roku zdecydowanie tak :)
UsuńSuper, dziękuję Ci za ten post ! :) Nie łykam tabletek skrzypu, bo dawniej próbowałam i nie przynosiły żadnego efektu. Ale z pewnością spróbuję go parzonego, tak jak opisałaś w poście. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńCała przyjemność po mojej stronie. Ciesze się że Ci pomogłam :)
UsuńZiółko dobre i zdrowe! Nie wiedziałam jednak, ze ma w sobie aż tyle właściwości! Dzięki!
OdpowiedzUsuńAleksandra, ma więcej właściwości. Może kiedyś wrócę jeszcze do tematu skrzypu i rozwinę go pod kątem męskiej pielęgnacji. Każde zioło jest wielowymiarowe. I to jest piękne.
UsuńNo właśnie, na mnie też suplementy ze skrzypem nie działały - i teraz mam jasność, dlaczego :) A swoją drogą nie miałam pojęcia, że skrzyp ma aż tyle różnych właściwości i zastosowań - dzięki za taką solidną porcję wiedzy :)
OdpowiedzUsuńProszę bardzo :) Od tego jestem.
Usuńnie wiedziałam, że szpinak jest bogaty w witaminę B1.
OdpowiedzUsuńA powiedz mi proszę jak mam postąpić ze świeżym skrzypem? Tylko młode pędy czy wszystko jedno? Zerwać i zalać wrzątkiem czy jakieś modły jeszcze wcześniej nad nim uprawiać ;) Rośnie u mnie tego cholerstwa... do tej pory tylko płukałam nim włosy, ale może warto zacząć pić!
OdpowiedzUsuńOczywiście, jeśli tylko masz dostęp do świeżego skrzypu, zrywaj i niech Ci służy !:) wybieraj tylko jędrne pędy, najlepiej otwarte ale nie suche. Nie uformowane pędy mają posmak goryczki, nie każdemu on odpowiada. Możesz jeść skrzyp a surowo, ja jednak wybieram obróbkę czyli wywar. Po zerwaniu możesz odprawić modłę w stylu - jak cię wypiję moje włosy urosną do kostek :) I zaraz potem zalewasz go wodą, napawasz się aromatem ziół i czujesz się jak prawdziwa czarodziejka. Gotuj go od 15-30 min. Im dłużej tym lepiej, masz wtedy pewność że krzem się uwolnił. Ściskam ziołowo !
UsuńGdy mieszkałam w domu jednorodzinnym, to szaleńczo płukałam nim włosy. <3 Pić trochę bym się bała... Czy to nie jest ohydne w smaku?
OdpowiedzUsuńNie jest. Przypomina pokrzywę w smaku. Dla mnie ohydny w smaku jest glutaminian sodu. Zioła jestem w stanie wypić wszelakie i uwielbiam z nimi eksperymentować.
UsuńTabletki rzeczywiście nie pomagają, ale ten napar muszę wypróbować :) po 30 już dawno jestem to się przyda :D
OdpowiedzUsuńSkrzyp kojarzył mi się zawsze z gotowymi kapsułkami, które mają działać cuda. Ale rzeczywiście, lepiej "obrobić" go w domu, bez chemicznych dodatków.
OdpowiedzUsuńPrzydatne informacje! Cieszę się, że tu trafiłam, bo moje włosy są osłabione po zimie, więc taka skrzypowa kuracja im się przyda
OdpowiedzUsuńKurczę, a jak taka nalewka smakuje? Jakoś mnie takie ziołowe napary nie przekonują :(
OdpowiedzUsuńJa skrzypu w takiej postaci nigdy nie wiedziałam...zawsze u mnie był w formie łykanej
OdpowiedzUsuńBardzo cenię sobie skrzyp polny. Najczęściej spożywam w formie herbatki, ale nigdy jakoś nie sięgam po suplementy diety ze skrzypem...
OdpowiedzUsuńOstatnio zaczęłam pić ze względu na chęć zapuszczenia długich i zdrowych włosów :) smak już mi pasuje ale początkowo piłam z zatkanym nosem :P OBSERWUJE! świetny blog :)
OdpowiedzUsuńMoja babcia robiła wywar ze skrzypu, ale mi za dziecka nigdy nie smakował:)
OdpowiedzUsuńJa co roku zbieram i suszę zioła, w tym skrzyp. Potem z córkami pijemy wywary a z naparów robimy parówki :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię :) Robię sobie kilka razy w roku 3-4 tygodniowe cykle, łącząc skrzyp z krwawnikiem i pokrzywą. Ale zawsze gotuję 40 minut, bo 15 to za mało aby uwolnić krzemionkę.
OdpowiedzUsuńPrzyjmowałam kiedys preparaty ze skrzypem w tabletaby poprawić kondycję włosów, nigdy nie piłam naparów. Myślisz ze przy systematycznym piciu herbatki efekt przyjdzie po jakims czasie i bedzie lepiej widoczny niż po aptecznym preparacie ?
OdpowiedzUsuńTemat już podałam dalej, teraz czekać będziemy na efekty. :)
OdpowiedzUsuńSuper wiedzieć o jego zastosowaniu i właściwościach. Od jakiegoś czasu zaczęłam się interesować naturalnymi zamiennikami. Pozdrawiam gotowaniepatki.blogspot.co.uk
OdpowiedzUsuńWow! Skrzyp znałam do tej pory tylko z reklam jako cudowny środek na włosy i paznokcie w tabletkach. A tutaj trzeba wywar zrobić, żeby działał. :) Dzięki za inspirujący post! Może i ja się skuszę? Człowiek się całe życie uczy.
OdpowiedzUsuńDziękuję za tyle informacji. Ja także używałam skrzypu tylko w tabletkach, a tu okazuje się, że trzeba zadziałać inaczej :)
OdpowiedzUsuńwiele dobrego słyszałam na temat skrzypu i jego cudownych właściwości :) sama jednak do tej pory ratowałam się jedynie dostępnymi w sklepach herbatami :)
OdpowiedzUsuńUwielbuam zioła!
OdpowiedzUsuńA karmiąc piersią można pić skrzyp? Potrzebuję ratunku dla włosów i paznokci
OdpowiedzUsuńStosowałam kiedyś skrzypovite i wcale efekty nie były rewelacyjne, teraz wiem dlaczego
OdpowiedzUsuńU mnie już niewiele zostało na głowie plus niemal całe życie ścięty na "0", tak więc efektów użycia u mnie nie było by widać jeśli chodzi o moje włosy. ;)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny wpis - zapisuje ☺
OdpowiedzUsuńJa przez 3 miesiące brałam tabletki ze skrzypu i efektów brak. Dopiero od jakiegoś tygodnia pije taki napar o jakim piszesz i mam nadzieje, ze zobaczę efekty :)
OdpowiedzUsuńO wlasciwosciach skrzypu dowiedzialam sie od mojej babci. Byla jego zwolenniczka i ciagle pila wywar. Kiedys z tego sie smialalm, dzis sama go popijam :)
OdpowiedzUsuńSkrzyp na włosy i paznokcie popijam często.
OdpowiedzUsuńZ pokrzywą razem to najlepszy ideał na siły i piękno, potwierdzam, bo sama piję :-) i płukankę do włosów stosuję..
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis, bardzo profesjonalnie i rzetelnie przygotowany
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis, przyznam że nie wiedziałam ze skrzyp mogą pić kobiety w ciąży :D
OdpowiedzUsuńWiesz, ja tego snake grass używam do ozdabiania bukietów i kompozycji z kwiatów a teraz dowiedziałam się, jak wiele ma zdolności zdrowotnych. Na pewno z nich skorzystam 😀
OdpowiedzUsuńNie miałam pojęcia - to prawie jak piasek ;) Stosuję skrzyp i pokrzywę, pijąc napar, głównie dla kondycji włosów i uważam, że naprawdę działają!
OdpowiedzUsuń